Fumigacja domu

Fumigacja – z języka łacińskiego fumigatio znaczy ni mniej ni więcej jak dymienie. Fumigacja w języku polskim polega na zwalczaniu szkodników – potocznie korników- za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Korniki (szkodniki drewna) mogą w sposób drastyczny niszczyć powierzchnie drewniane takie jak: schody, podłoga, sufit, meble czy dach. Na rynku istnieje kilka metod usuwania tego szkodnika w tym: preparat Xilix Gel, mikrofale.  Jednak najbardziej skutecznym sposobem jest fumigacja, czyli gazowanie. 

Fumigacja domu jako skuteczna metoda likwidacji „korników”

Walka z owadami wcale nie jest łatwa. Korniki osiągają od 4 do 5 mm i żyją od 2-3 lat. Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy w powierzchniach drewnianych występują korniki jest ustalenie istnienia ciemnych – kornik nieaktywny – lub jasnych dziurek w meblu, schodach lub innym elemencie drewnianym. Jeżeli otwory są jasne i sypie się z nich mączka drzewna, oznacza to, że kornik żeruje. Na mniejszych powierzchniach drewnianych np. meblach, celem usunięcia szkodnika można zastosować środki z permetryną lub deltametryną. Natomiast z obszarem dachu poradzi sobie jedynie fumigacja. Metoda ta jest o tyle prosta, że po gazowaniu powierzchni więźba dachowa nie wymaga ani czyszczenia, ani szlifowania drewna. 

Gazowanie spuszczela – fumigacja domu

O przewadze fumigacji domu nad innymi metodami świadczy fakt, że dzięki tej metodzie usuwa się nie tylko szkodnika – kornika – ale również jego larwy. Zabieg fumigacji domu trwa zazwyczaj od 8 do 12 dni. W tym czasie należy wyznaczyć i oznaczyć teren przez specjalnych techników, przeprowadzić profesjonalne uszczelnienie domu oraz dokonać aplikacji gazu – fosforowodoru PH3. Dom zostaje zamknięty na kilka dni, nie może wewnątrz budynku być ani ludzi ani innych zwierząt. Po odpowiednim okresie karencji dom otwiera się, ozonuje i po kilkudniowym wietrzeniu udostępnia mieszkańcom. 

Zabieg fumigacji domu, choć na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany i niebezpieczny nie wiąże się z ryzykiem dla właścicieli. Musi jednak zabieg fumigacji domu przeprowadzać wykwalifikowany personel i firma z doświadczeniem. Wszelkie informacje techniczne, rodzaj gazu użytego do procesu zwalczania szkodnika oraz wycena kosztów odbywa się indywidualnie przez specjalistów działających na terenie całej Polski, których można znaleźć na stronie internetowej www.korniki.net