Kornik, korniki – najczęściej zadawane pytania

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić najczęściej nadsyłane przez naszych czytelników pytania dotyczące szkodników drewna (korników).

Jaki jest najlepszy, najbardziej skuteczny i polecany preparat na korniki?

Najlepszym preparatem na korniki stosowanym przez profesjonalne firmy jest Xilix Gel (Xilix Żel). Ten popularny żel na spuszczela i inne szkodniki drewna dzięki swym właściwościom tikostropowym wnika bardzo głęboko w strukturę drewna zwalczając wszystkie drewnojady.

Jak usunąć szkodniki drewna z mebli lub zabytkowych obrazów?

W przypadku mebli, obrazów lub małych obiektów najlepszą metodą na zwalczanie szkodników drewna będzie metoda Veloxy.

Dlaczego najbardziej popularne szkodniki drewna to spuszczel i kołatek?

Spuszczel pospolity i kołatek domowy to najczęściej występujące w Polsce szkodniki drewna. Bardzo rzadko w Polsce żerują: Tykotek Pstry, Miazgowiec Parkietowiec, Trzpiennik Olbrzymi. Choć oczywiście nie można ich wykluczać, są spotykane rzadko, ale równie niebezpieczne jak wcześniej wspomniany spuszczel i kołatek. Metody zwalczania są identyczne.

Ile trwa zabieg fumigacji czyli tępienia korników?

Zabieg fumigacji czyli gazowania trwa w przypadku domu jednorodzinnego do kilkunastu dni, a w przypadku większych obiektów (kościoły, hotele) nawet do miesiąca. Każdorazowo czas trwania zabiegu powinien być określony przez firmę a poprzedzony wnikliwą analizą obiektu i jego stopnia porażenia przez szkodniki drewna.

Jakie są najczęstsze objawy żerowania korników domu?

Najczęstszymi objawami są przede wszystkim: odgłosy chrobotania, stukania, kołatania a także wysypująca się mączka drzewna.