Spuszczel pospolity – informacje o szkodniku drewna, spuszczel zwalczanie

Spuszczel pospolity to popularny szkodnik drewna, który występuje na terenie całej Polski. Jest poważnym zagrożeniem dla drewna, ze względu na to, iż jest owadem mobilnym i szybko przenosi się na coraz nowsze elementy drewniane. Co istotne, bardzo szybko się rozmnaża i rośnie, zjadając coraz większe ilości drewna. Stanowi poważne zagrożenie dla mebli i dachów, w bardzo szybki sposób niszcząc je tak, że nadają się one jedynie do wymiany. Dlatego już dziś warto poznać metody zwalczania spuszczela pospolitego.

Spuszczel pospolity – popularny szkodnik drewna

Spuszczel pospolity atakuje większość gatunków drewna, jednak najlepiej, kiedy jest ono suche i iglaste. Tak naprawdę żeruje w wielu rodzajach drewna, a spotkać go można nie tylko w krokwiach, ale także murłatach, jętkach, legarach, ścianach drewnianych i schodach, a nawet we framugach okiennych i meblach. Najlepiej rozwija się latem, kiedy temperatura wynosi powyżej 22 stopni Celsjusza, jednak w odpowiednich warunkach może przetrwać cały rok. Samica spuszczela składa od 100 do 500 jaj. Owad ten przechodzi przez trzy stadia rozwojowe, począwszy od larwy, przez poczwarkę do osobnika dorosłego. Spuszczel z jaj wylęga się około 7-15 dni, a larwa żyje w drewnie około 3 lat. Żerując w drewnie, głównie w częściej bielastej, drąży kanały, w których pozostawia odchody i mączkę drzewną. Długość larwy wynosi około 3 cm, a jej barwa jest biało kremowa.

Spuszczel pospolity zwalczanie

Jest kilka metod zwalczania spuszczela pospolitego, jednak najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Kiedy owady te zaatakowały obiekty czy elementy o niewielkich rozmiarach, można zdecydować się na zastosowanie metody Veloxy. Polega ona na umieszczeniu na zaatakowanych obiektach opakowań foliowych, z których wypompowywane jest powietrze. W to miejsce wprowadza się azot, który utrzymuje się około 4 tygodni. Zabieg ten można przeprowadzić, kiedy temperatura powietrza wynosi więcej, jak 15 stopni Celsjusza.

Spuszczel zwalczanie – żel na spuszczela

Istnieje również możliwość zastosowania preparatów, kiedy spuszczele zaatakowały niezabudowaną więźbę dachową lub już na etapie budowy można zastosować je w celu ich likwidacji. Dlatego można zastosować Xilix Gel (potocznie: żel na spuszczela, preparat na korniki), który wnika głęboko w strukturę drewna na około 3-12 cm. Substancją czynną jest permetryna, która nie odbarwia drewna.

Żel na spuszczela, preparat Xilix Gel – właściwości

  • Xilix Gel nie barwi drewna
  • Xilix Gel żel na spuszczela jest bezwonny
  • Środek na korniki (spuszczele)  głęboko penetruje drewno
  • Żel na spuszczela działa dwukierunkowo (zwalcza szkodnika i impregnuje drewno)

Aplikacja preparatu Xilix Gel powinna odbywać się po uprzednim przygotowaniu drewna, oczyszczeniu go. Czasami w przypadku dużego porażenia nawierca się specjalne otwory celem aplikacji żelu Xilix.

Spuszczel pospolity zwalczanie za pomocą żelu Xilix Gel jest zabiegiem w 100% skutecznym. Xilix likwiduje wszystkie stadia rozwoje szkodnika drewna – spuszczela pospolitego. Dorosłe samice, samce oraz spuszczel larwę. Xilix Gel co do zasady zwalcza nie tylko spuszczela pospolitego ale wszystkie inne drewnojady takie jak kołatek domowy czy trzpiennik olbrzymi.

Żel na spuszczela
Xilix Gel

 

Gazowanie spuszczela (fumigacja domu, dachu, budynku)

Kiedy jednak więźby są dość duże lub spuszczele zaatakowały duże obiekty, zalecany jest zabieg fumigacji, czyli gazowania. To jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się tych owadów. Gaz przenika przez wszystkie warstwy drewna, likwidując owady we wszystkich stadiach rozwojowych (spuszczel, samica spuszczela, spuszczel larwa). Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla drewna i najlepiej przeprowadzać ją w ciepłych miesiącach, od maja do września.

Fumigacja domu – spuszczel zwalczanie

Fumigacja domu jest zabiegiem zwalczającym spuszczela pospolitego i inne szkodniki drewna. Fumigacja znaczy z łaciny kadzić lub dymić (fumigare). Zabieg fumigacji polega na zagazowaniu uprzednio uszczelnionego obiektu specjalnym gazem na korniki, pod odpowiednim stężeniem i w odpowiednim czasie. Po zabiegu fumigacji domu wykonuje się odwietrzanie, końcowe pomiary oraz ozonowanie. Nie rzadko również po wykonanym gazowaniu domu wykonuje się dodatkową impregnację elementów drewnianych żelem Xilix (żel na spuszczela).

Fumigacja kościoła – spuszczel pospolity zwalczanie

Kościoły i obiekty o dużych kubaturach (pałace, hotele, dworki) również posiadają elementy drewniane – konstrukcyjne, a często w całości wykonane są z drewna. Takie obiekty także atakuje spuszczel pospolity. Zwalczanie spuszczela w takich obiektach najcześciej wykonuje się metodą gazowania  czyli fumigacji. Fumigacja kościoła zasadniczo jest tożsama z procesem fumigacji domu niemniej różni się głównie czasem wykonywania zabiegu oraz stężeniem gazu użytego w procesie fumigacji. Fumigacja kościoła przeprowadzona przez profesjonalną firmę zwalcza wszystkie szkodniki drewna (spuszczel pospolity, kołatek domowy).

Spuszczel pospolity – pytania i odpowiedzi

Czy spuszczel pospolity może ugryźć, ukąsać i być niebezpieczny dla człowieka?

Spuszczel nie gryzie, nie atakuje ludzi, żeruje w drewnie użytkowym uszkadzając je – więc pośrednio jest niebezpieczny dla człowieka, ponieważ może zniszczyć elementy konstrukcyjne domu w którym ten człowiek mieszka. Dlatego tak ważne dla ludzi jest spuszczel pospolity zwalczanie, likwidacja szkodnika drewna.

Spuszczel larwa – czy również żeruje w drewnie?

Larwa spuszczela pospolitego (domowego) również drąży kanały / otwory w drewnie użytkowym i jest bardzo niebezpieczna.

Gazowanie spuszczela cena, cennik. Ile kosztuje likwidacja spuszczela?

Nie ma stałego cennika fumigacji / gazowania. Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od wielu czynników. Spuszczel zwalczanie cennik (fumigacja cennik) dla każdego domu będzie inny.

W jakich miesiącach najbardziej aktywny jest spuszczel?

Spuszczel pospolity żeruje głownie w miesiącach ciepłych od końca maja do połowy września. Szczyt żerowania i rozmnażania przypada na lipiec i sierpień.

Spuszczel pospolity zwalczanie – opinie

Miałem spory problem ze spuszczelem pospolitym, który zaatakował drewno w moim domu. Próbowałem znaleźć jakiś domowy sposób na walkę z tym drewnojadem, ale po zapoznaniu się z tematem zrezygnowałem z podejmowania jakichkolwiek prób zwalczania spuszczela pospolitego na własną rękę. Odnalazłem firmę, która stosuje żel na spuszczela w celu jego zwalczania. Skontaktowałem się, dopytałem o cenę i czas realizacji. Panowie przyjechali w umówionym terminie i przeprowadzili żelowanie spuszczela pospolitego, które przyniosło zamierzony rezultat, dzięki czemu dzisiaj mój dom jest wolny od jakichkolwiek szkodników drewna, a ja mogę polecić tę metodę.

Marek, Nowy Sącz.

Spuszczel pospolity zaatakował więźbę dachową mojego domu, a zniszczenia były na tyle rozległe, że postanowiłam od razu skontaktować się z profesjonalistami. Poczytałam trochę w sieci i stwierdziłam, że najlepsza będzie fumigacja więźby dachowej, aby całkowicie wyeliminować tego szkodnika. Firma, którą znalazłam i powierzyłam to zadanie, okazała się rzetelna, a wynik przeprowadzonej fumigacji spełnił moje oczekiwania pod każdym względem. Dlatego patrząc z perspektywy czasu, mogę przyznać, że fumigacja domu to najlepsza metoda na zwalczanie spuszczela pospolitego.

Anna, Sanok.

Bez cienia wątpliwości mogę polecić impregnację owadobójczą preparatem Xilix Gel jako metodę, która w zwalczaniu spuszczela pospolitego sprawdza się znakomicie. Jeśli walczyć z tym szkodnikiem drewna to tylko i wyłącznie sprawdzonymi i profesjonalnymi środkami, a żel na spuszczela właśnie takim jest!

Paweł, Grójec.

Spuszczel pospolity – zdjęcia

Spuszczel pospolity (łac. Hylotrupes bajulus)

Zdjęcie 1 z 6

Stronę wyszukiwano po słowach

spuszczel, spuszczel pospolity, spuszczel domowy, spuszczel jak rozpoznać, spuszczel larwa, spuszczel jak wygląda, środek na spuszczele, spuszczel fumgiacja, gazowanie korników, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczel zwalczanie, spuszczel likwidacja, żel na spuszczela