Spuszczel pospolity – informacje o szkodniku drewna, spuszczel zwalczanie

Spuszczel pospolity to popularny szkodnik drewna, który występuje na terenie całej Polski. Jest poważnym zagrożeniem dla drewna, ze względu na to, iż jest owadem mobilnym i szybko przenosi się na coraz nowsze elementy drewniane. Co istotne, bardzo szybko się rozmnaża i rośnie, zjadając coraz większe ilości drewna. Stanowi poważne zagrożenie dla mebli i dachów, w bardzo szybki sposób niszcząc je tak, że nadają się one jedynie do wymiany. Dlatego już dziś warto poznać metody zwalczania spuszczela pospolitego.

 

Spuszczel pospolity – popularny szkodnik drewna

Spuszczel pospolity  (szkodnik drewna suchego) atakuje większość gatunków drewna, jednak najlepiej, kiedy jest ono suche i iglaste. Tak naprawdę żeruje w wielu rodzajach drewna, a spotkać go można nie tylko w krokwiach, ale także murłatach, jętkach, legarach, ścianach drewnianych i schodach, a nawet we framugach okiennych i meblach. Najlepiej rozwija się latem, kiedy temperatura wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza, jednak w odpowiednich warunkach może rozwijać się przez cały rok. Z powodu coraz cieplejszych jesieni, zim i wiosen stwierdza się aktywne żerowanie szkodników drewna również w zimnych miesiącach.

Spuszczel szybko się namnażają. Samica spuszczela składa od 100 do 500 jaj. Owad ten przechodzi przez cztery stadia rozwojowe, począwszy od jaj, przez larwy, potem poczwarki do osobnika dorosłego. Spuszczel z jaj wylęga się w około 7-15 dni, a larwa żyje w drewnie około 2-3 lat. Żerując w drewnie, głównie w częściej bielastej, drąży kanały, w których pozostawia odchody i mączkę drzewną. Długość larwy wynosi do 3,5 cm, a jej barwa jest biało kremowa.

Spuszczel często przyjeżdża z nowym drewnem na plac budowy domu i potem systematycznie roznosi się po całej zbudowanej więźbie dachowej. Spuszczel lubi drewno nowe mające do 10 lat i często także przenosi się ze starego drewna na nowe. Dlatego nie można liczyć że sam zakup i zamontowanie nowego drewna spowoduje że nie będzie problemów ze spuszczelem którego już mamy na starej więźbie dachowej. Spuszczel potrafi żerować w drewnie razem z innymi szkodnikami drewna jak np. kołatkiem domowym. Spuszczel praktycznie nie ma naturalnych wrogów więc jego zwalczanie musi być wynikiem decyzji człowieka tak jak i wybór metody na zwalczanie spuszczela.

Spuszczel jako dorosły chrząszcz lata ale słabo wiec nie ma dużego ryzyka że przyleci do domu z zewnątrz. Skuteczne zwalczanie spuszczela powinno jednorazowo  zamknąć temat obecności szkodnika w domu.

Spuszczele żerują praktycznie w każdym rodzaju drewna i w każdym elemencie drewnianym zarówno w więźbie dachowej – w krokwiach, jętkach, belkach, słupach podporowych, murłatach a nawet łatach i kontrłatach. Spuszczel potrafią zjadać odeskowanie na podłodze i pod pokryciem dachowy oraz drewno na podbitki. Spuszczele niszczą także meble, ramy drzwiowe i okienne a także parapety i ramy obrazów. Są wszystkożerne i odporne na różne warunki atmosferyczne, przyjechały do Polski z Afreyki i świetnie się tutaj czują i rozwijają.

 

Spuszczel pospolity zwalczanie

Jest kilka metod zwalczania spuszczela pospolitego, są metody domowe (typu posmaruj octem drewno) i sa metody profesjonalne (fumigacja, impregnacja drewna), jednak najlepiej powierzyć zadanie zwalczania spuszcza  profesjonalistom.

Fumigacja spuszczela polega na uszczelnienie domu, budynku i wprowadzeniu gaz do budynku który to gaz zatruwa szkodniki drewna w całej kubaturze w której jest zastosowany. Budynek musi być w czasie fumigacji wyłączony z użytkowania iw sztucy musza budynek opuścić. Fumigacja nie wymaga informowani służb miejsc kiach o zabiegu aleze względów bezpieczeństwa budynek jest oznaczany na czas fumigacji. Strefy bezpieczeństwa praktycznie nie ma bo gaz na spuszczele to fosforowodór który rozpada się w powietrzu do zera bez pozostałości. Zabiegi fumigacji wykonywać można cały rok ale najwięcej ich robi się w miesiącach ciepłych kiedy są urlopy które dają możliwość połączenia opuszczenia domu na czas fumigacji z wyjazdem na odpoczynek z rodziną.

Kiedy owady te zaatakowały przedmioty czy elementy o niewielkich rozmiarach, można zdecydować się na zastosowanie metody Veloxy. Polega ona na umieszczeniu na zaatakowanych obiektach opakowań foliowych, z których wypompowywane jest powietrze. W to miejsce wprowadza się azot, który utrzymuje się około 4 tygodni. Zabieg ten można przeprowadzić, kiedy temperatura powietrza wynosi więcej, jak 15 stopni Celsjusza.

Oprócz gazu azotu który sotoswany jest tylko w technologii Veloxy (małe przedmioty) i fosforowodoru ph3 (który powszechnie od lat sotosowany jest w odmach, budynkach, wieźbach dachowych ) można jeszcze spotkać na rynku fluorek sulfurylu inaczej jako profume ale ten ostatni gaz nie ma dodatku zapachowego który ostrzegałby przed ewentualnym „wyciekiem gazu” i strefa bezpieczeństwa wynosi w nim aż 10m na około budynku co powoduje że jest to skrajnie niebezpieczny gaz dla ludzi i otoczenia.

 

Spuszczel zwalczanie – żel na spuszczela

Istnieje również możliwość impregnacji drewa i zastosowania preparatów, kiedy spuszczele (szkodnik, szkodniki drewna suchego) zaatakowały więźbę dachową niezabudowaną. Stosowanie impregnacji drewna do likwidacji szkodników w drewnie jest sprawdzoną metodą stosowaną od lat. Preparaty nie wymagają opuszczenia domu tak jak fumigacji i mają tą zaletę że po zastosowaniu zostają w drewnie chroniąc je przed spuszczelami.

Zabiegi impregnacji drewna wiążą się jednak z potrzebą oszlifowania drewna z mączki drzewnej którą wytwarzają szkodniki w drewnie oraz z powłok typu fraba czy lakier które uniemożliwiają zaaplikowanie preparatów. Impregancja drewna może być natryskowa lub przez malowanie pędzlem, lub nastrzykiwanie. Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu o nazwie Xilix Gel (potocznie: żel na spuszczela, preparat na korniki), który wnika głęboko w strukturę drewna na około 3-12 cm. Substancją czynną jest permetryna, która nie odbarwia drewna i zmienia jego koloru. Ten uniwersalny impregnat do drewna wymaga zatrudnienia fachowców dojego zastosowania – gdyż potrzebny jest profesjonalny sprzęt i specjalistyczna wiedza o tym preparacie by go skutecznie zaaplikować w drewno.

 

Żel na spuszczela, preparat Xilix Gel – właściwości

  • Xilix Gel nie barwi drewna
  • Xilix Gel żel na spuszczela jest bezwonny
  • Środek na korniki (spuszczele)  głęboko penetruje drewno
  • Żel na spuszczela działa dwukierunkowo (zwalcza szkodnika i impregnuje drewno)

Czasami w przypadku dużego porażenia nawierca się specjalne otwory celem aplikacji żelu Xilix.

Spuszczel pospolity zwalczanie za pomocą żelu Xilix Gel jest zabiegiem w 100% skutecznym. Xilix likwiduje wszystkie stadia rozwoje szkodnika drewna – spuszczela pospolitego. Dorosłe samice, samce oraz spuszczel larwę. Xilix Gel co do zasady zwalcza nie tylko spuszczela pospolitego ale inne drewnojady takie jak kołatek domowy czy trzpiennik olbrzymi.

Żel na spuszczela
Xilix Gel

 

Gazowanie spuszczela (fumigacja domu, dachu, budynku)

Kiedy jednak więźby są dość duże lub spuszczele zaatakowały duże obiekty, lub drewno ma bardzo duże przekroje lub duże znisczania zalecany jest zabieg fumigacji, czyli gazowania. To jedna z najskuteczniejszych metod pozbycia się tych owadów. Gaz przenika przez wszystkie warstwy drewna, likwidując owady we wszystkich stadiach rozwojowych (spuszczel, samica spuszczela, spuszczel larwa). Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla drewna i firma specjalistyczna taka jak np. DREVPOL przeprowadza fumigację przez cały rok.

 

Fumigacja domu – spuszczel zwalczanie

Fumigacja domu jest zabiegiem zwalczającym spuszczela pospolitego i inne szkodniki drewna. Fumigacja znaczy z łaciny kadzić lub dymić (fumigare). Zabieg fumigacji polega na zagazowaniu uprzednio uszczelnionego obiektu specjalnym gazem na korniki, pod odpowiednim stężeniem i w odpowiednim czasie. Po zabiegu fumigacji domu wykonuje się odwietrzanie, końcowe pomiary oraz ozonowanie. Nie rzadko również po wykonanym gazowaniu domu wykonuje się dodatkową impregnację elementów drewnianych żelem Xilix (żel na spuszczela).

 

Fumigacja kościoła – spuszczel pospolity zwalczanie

Kościoły i obiekty o dużych kubaturach (pałace, hotele, dworki) również posiadają elementy drewniane – konstrukcyjne, a często w całości wykonane są z drewna. Takie obiekty także atakuje spuszczel pospolity. Zwalczanie spuszczela w takich obiektach najczęściej wykonuje się metodą gazowania  czyli fumigacji. Fumigacja kościoła zasadniczo jest tożsama z procesem fumigacji domu niemniej różni się głównie czasem wykonywania zabiegu, nakładami pracy, stężeniem gazu użytego w procesie fumigacji oraz wykonywaniem elektronicznych pomiarów stężenia gazu po zagazowaniu kościoła. Fumigacja kościoła przeprowadzona przez profesjonalną firmę zwalcza wszystkie szkodniki drewna (spuszczel pospolity, kołatek domowy).

 

Spuszczel pospolity – pytania i odpowiedzi

Czy spuszczel pospolity może ugryźć, ukąsać i być niebezpieczny dla człowieka?

Spuszczel nie gryzie, nie atakuje ludzi, żeruje w drewnie użytkowym uszkadzając je – więc pośrednio jest niebezpieczny dla człowieka, ponieważ może zniszczyć elementy konstrukcyjne domu w którym ten człowiek mieszka. Dlatego tak ważne dla ludzi jest spuszczel pospolity zwalczanie, likwidacja szkodnika drewna.

Spuszczel larwa – czy również żeruje w drewnie?

Larwa spuszczela pospolitego (domowego) również drąży kanały / otwory w drewnie użytkowym i jest bardzo niebezpieczna. Co prawda drąży kanały o szerokości do 9mm i potrafi zjeść każdy element drewniany – krokwie, jętki, łatwe czy murłaty. Larwa spuszczela dorasta nawet do 3 cm i w związku z tym jest bardzo żarłoczna i potrafi kompletnie zniszczyć drewno doprowadzając je do konsystencji mączki. W jednej krowi potrafi żerować kilkanaście larw spuszczela.

Gazowanie spuszczela cena, cennik. Ile kosztuje likwidacja spuszczela?

Nie ma stałego cennika fumigacji / gazowania. Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od wielu czynników. Spuszczel zwalczanie cennik (fumigacja cennik) dla każdego domu będzie inny. Ważne są kubatura domu, czy drewno jest dostępne czy jest zabudowane, jak duży i skomplikowany jest dach który jest uszczelniany folią czy też jak wysoki jest budynek i czy trzeba będzie korzystać z podnośników.

W jakich miesiącach najbardziej aktywny jest spuszczel (szkodnik drewna suchego)?

Spuszczel pospolity żeruje cały rok gdy ma dobre dla siebie warunki. Jeśli nie ma dobrych warunków – głównie chodzi o ciepło, odpowiednią temperaturę – to wówczas żeruje głownie od kwietnia do października. Podobnie jest z rozmnażaniem się, spuszczel rozmnaża się głownie w okresie maj – wrzesień ale w dobrych warunkach potrafi rozmnażać się w okresie kwiecień – październik.

 

Spuszczel pospolity zwalczanie – opinie

Miałem spory problem ze spuszczelem pospolitym, który zaatakował drewno w moim domu. Próbowałem znaleźć jakiś domowy sposób na walkę z tym drewnojadem, ale po zapoznaniu się z tematem zrezygnowałem z podejmowania jakichkolwiek prób zwalczania spuszczela pospolitego na własną rękę. Odnalazłem firmę, która stosuje żel na spuszczela w celu jego zwalczania. Skontaktowałem się, dopytałem o cenę i czas realizacji. Panowie przyjechali w umówionym terminie i przeprowadzili żelowanie spuszczela pospolitego, które przyniosło zamierzony rezultat, dzięki czemu dzisiaj mój dom jest wolny od jakichkolwiek szkodników drewna, a ja mogę polecić tę metodę.

Marek, Nowy Sącz.

Spuszczel pospolity zaatakował więźbę dachową mojego domu, a zniszczenia były na tyle rozległe, że postanowiłam od razu skontaktować się z profesjonalistami. Poczytałam trochę w sieci i stwierdziłam, że najlepsza będzie fumigacja więźby dachowej, aby całkowicie wyeliminować tego szkodnika. Firma, którą znalazłam i powierzyłam to zadanie, okazała się rzetelna, a wynik przeprowadzonej fumigacji spełnił moje oczekiwania pod każdym względem. Dlatego patrząc z perspektywy czasu, mogę przyznać, że fumigacja domu to najlepsza metoda na zwalczanie spuszczela pospolitego.

Anna, Sanok.

Bez cienia wątpliwości mogę polecić impregnację preparatem Xilix Gel jako metodę, która w zwalczaniu spuszczela pospolitego sprawdza się znakomicie. Jeśli walczyć z tym szkodnikiem drewna to tylko i wyłącznie sprawdzonymi i profesjonalnymi środkami, a żel na spuszczela właśnie takim jest!

Paweł, Grójec.

Jestem zwolennikiem i polecam wykonanie fumigacji domu – bo gaz wszędzie dotrze i jak się ma tak jak ja pełna zabudowe poddasza to trudno w inny sposób zwalczyć szkodniki drewna spuszczele a zgadzam się z twierdzeniem że trzeba całe drewno dezyfekować bo jak się coś zostawi to się spuszczel może odrodzić w całym budynku. Ja  mam praktycznie wszystko zabudowane. Fumigacja to jest to kłopot logistyczny bo trzeba gdzieś zamieszkać ale moim zdaniem nie ma nic lepszego od fumigacji domu.

Adrian, Grudziądz.

Mam przekonanie do impregnacji drewna środkiem xilix gel. Nie musiałam się wyprowadzać z domu jak przy fumigacji domu, co ważne bo mam gabinet estetyczny w domu. Miałam taki zabieg robiony przez profesjonalistów. Poddasze po zabiegu lśniło jak nowe i spokój z robakami spuszczelami.

Kamila, Mława.

 

Spuszczel pospolity – zdjęcia

Spuszczel pospolity (łac. Hylotrupes bajulus)

Zdjęcie 1 z 6

Stronę wyszukiwano po słowach

spuszczel, spuszczel pospolity, spuszczel domowy, spuszczel jak rozpoznać, spuszczel larwa, spuszczel jak wygląda, środek na spuszczele, spuszczel fumgiacja, gazowanie korników, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczel zwalczanie, spuszczel likwidacja, żel na spuszczela