Kornik drukarz

Kornik drukarz to jeden z najpopularniejszych gatunków szkodników drewna na świecie. Wiele osób, większość szkodników drewna określa mianem korników, co niestety jest błędnym przekonaniem. Jednakże korniki atakują jedynie osłabione drzewostany i są najgroźniejszym szkodnikiem polskich lasów. Ich długość ciała może wynosić od 1 mm do 9 mm, a ich larwy są białe z żółto-brunatną głową. Mnożą się w zaskakującym tempie, a jedna samica może wydać około 1 tysiąca chrząszczy na jesieni. Owad ten żyje około 2-3 lat i atakuje głównie świerk pospolity, rzadziej inne drzewa iglaste.

Kornik drukarz zwalczanie

Jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania kornika jest wycinka oraz okorowywanie zaatakowanych drzew oraz dbałość o zwiększanie populacji dzięciołów trójpalczastych. Najgroźniejszymi wrogami kornika są owadobójcze grzyby, owady oraz ptaki. Do jego likwidacji można także używać pułapek feromonowych nasyconych środkami chemicznymi.

Korniki w domu – metody zwalczania

Kiedy jednak kornik pojawia się w domu, na więźbie dachowej czy innych drewnianych elementach, zauważyć można otwory, z których wysypuje się mączka. Czasami można również usłyszeć charakterystyczne skrobanie. Powszechnie jednak określenie korniki stosowane jest do nazywania innych owadów z gatunku drewnojadów, jak kołatek domowy czy spuszczel pospolity. Podstawową metodą ich zwalczania jest fumigacja, czyli gazowanie oraz stosowanie różnorodnych preparatów. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy ocenią poziom porażenia przez szkodniki oraz dobiorą odpowiedni sposób ich zwalczania. Wpływ na wybór metody ich uśmiercania jest związany z dostępem do drewna, wielkością obiektu oraz stopniem opanowania drewna przez szkodniki. Fumigacja obejmować może zarówno stare, jak i nowe, zabudowane oraz dostępne drewno i jest bardzo skutecznym sposobem walki ze szkodnikami. Druga metoda, czyli stosowanie preparatów może nie być tak skuteczna, jak gazowanie, gdyż nie dotrze do drewna zabudowanego, pokrytego farbą czy lakierem. Dlatego najpierw wymagane jest przygotowanie drewna, a dopiero później nanosi się preparat metodą nisko- lub wysokociśnieniowa. W przypadku użycia preparatów jedynym słusznym wyborem jest Xilix Gel.