Korniki w domu to nic innego jak po prostu żerujące w elementach konstrukcyjnych szkodniki drewna. Korniki, tak jak wspomnieliśmy w innym artykule żerują przecież w drzewach lasów i krzewach. W domach, kościołach, meblach występują szkodniki drewna. W Polsce są to najczęściej spuszczele oraz kołatki domowe.
Korniki w domu – szkodniki drewna w domu
Skąd biorą się korniki (szkodniki drewna) w domach? Jeśli posiadamy nowy dom drewniany, lub dom murowany z drewnianym poddaszem to całkiem możliwe jest że szkodniki drewna przyjechały razem z drewnem z tartaku. Szkodniki drewna rozwijają się w drewnie konstrukcyjnym najczęściej w ciepłych miesiącach roku – od maja do września. Wtedy też właściciele nieruchomości (domów, kościołów, obiektów) widzą oznaki żerowania szkodników drewna takie jak odgłosy chrobotania, kołatania oraz zauważają mączkę drzewną i otwory w drewnie.
Korniki w domu – samodzielne zwalczanie
Właściciele domów próbują na własną rękę zwalczyć korniki w domu (potocznie robaki w domu, robaki w drewnie), stosując ogólnodostępne preparaty czy bejce i impregnując drewno. Te amatorskie, domowe sposoby walki są nieskuteczne.
Skuteczność w walce z szkodnikami drewna występującymi w domach i innych obiektach gwarantują jedynie metody stosowane przez profesjonalne firmy. Najskuteczniejszą, najbardziej wszechstronną i najczęściej stosowaną metodą jest fumigacja zwana potocznie gazowaniem.
Korniki w drewnie
Korniki w drewnie to najczęściej owady, które żerują w drzewie iglastym (świerk, modrzew, sosna, jodła) przyczyniając się do całkowitego zniszczenia drzew w lasach. Spośród ponad 100 gatunków korników występujących w Polsce najczęściej spotykany to kornik drukarz. Inne, zdecydowanie rzadziej spotykane korniki to: rytownik pospolity, rozwiertek nieparek, drzewisz owłosiony, bielojad olbrzymi. Potocznie jednak bardzo często mówimy „korniki w drewnie” na szkodniki drewna, które występują w drewnie użytkowym (np. krokwie, jętki, murłaty).
Korniki w drewnie – szkodniki drewna
Najczęściej spotykane w Polsce szkodniki drewna (potocznie: korniki drewna w domu) to spuszczel pospolity (potocznie spuszczel) lub kołatek domowy (potocznie kołatek lub kołatka). Szkodniki te żerują w ciepłych miesiącach od maja do września. Objawami żerowania spuszczela pospolitego i kołatka domowego są odgłosy, otwory w drewnie i mączka drzewna.
Korniki w drewnie – zwalczanie metodą Xili Gel (żelowanie)
Korniki w drewnie w domu czyli szkodniki drewna możemy zwalczyć metodą impregnacji owadobójczej specjalnym preparatem na korniki Xilix Gel, który dostępny jest do zakupu jedynie przez wyspecjalizowane firmy. Żelowanie Xilix to zabieg w 100% skuteczny w likwidacji spuszczela i kołatka pod warunkiem wykonania go przez profesjonalistów.
Korniki w drewnie – zwalczanie metodą fumigacji (gazowanie)
Fumigacja czyli gazowanie to najbardziej skuteczna i wszechstrona metoda zwalczania spuszczela i kołatka. Gaz użyty w procesie fumigowania dociera do najtrudniej dostępnych miejsc skutecznie likwidując drewnojady. Zabieg fumigacji jest procesem bardzo złożonym, wykonywać go mogą tylko wyspecjalizowane firmy a każdy budynek / obiekt musi zostać odpowiednio zabezpieczony specjalną folią, a następnie odwietrzony. Fumigacja zwalcza wszystkie szkodniki drewna (korniki w drewnie).
Korniki w drewnie zdjęcia 2023 rok
Stronę wyszukiwano po słowach: korniki w drewnie, korniki w drewnie w domu, korniki w domu, jak wygląda kornik zdjęcia